Rękodzielnicze warsztaty w ramach projektu „Lekcje z Twórcą Ludowym”
Rozwój kreatywności, współpracy i kontakt z naturą to wartości, które są ważne dziś tak samo, jak były ważne dla pokoleń przed nami.
Pierwsza lekcja: papierowa bombka choinkowa
Na początek uczniowie podjęli wyzwanie stworzenia tradycyjnej, papierowej bombki choinkowej poprzez złożenie i sklejenie 60 kolorowych karteczek. Proces ten, stał się dla uczniów doskonałą okazją do ćwiczenia cierpliwości, precyzji i koncentracji. Wymagająca, ale efektowna ozdoba, którą można zawiesić na choince, tak bardzo spodobała się niektórym uczniom, że postanowili oni w domu wykonać kolejną taką bombkę.
Druga lekcja: ekologiczne stroiki bożonarodzeniowe
Kolejne zajęcia przeniosły uczniów w świat ekologicznych ozdób bożonarodzeniowych. Eko-stroiki to połączenie tradycji z troską o naszą planetę. Uczniowie nauczyli się, jak wykorzystywać naturalne materiały, takie jak gałązki iglaków, orzechy czy szyszki, do tworzenia pięknych i funkcjonalnych dekoracji. Dzięki tym zajęciom pogłębili swoją wiedzę o rękodziele, ale także zyskali świadomość, że można wykorzystać zasoby naturalne w sztuce użytkowej.
Na zakończenie cyklu warsztatów młodzież z zapałem przystąpiła do zadania stworzenia tradycyjnego podlaskiego pająka – jednego z najbardziej charakterystycznych symboli naszego regionu. Ten wyjątkowy element ozdoby bożonarodzeniowej w dawnych wierzeniach symbolizował jedność i współpracę. Tworzenie pająka stało się okazją do rozwijania umiejętności rękodzielniczych, ale również doświadczeniem integracyjnym.
Zajęcia rękodzielnicze z projektu „Lekcje z Twórcą Ludowym” stały się dla uczniów czymś więcej niż tylko nauką tworzenia ozdób. Przede wszystkim uczniowie nauczyli się, jak ważne jest łączenie tradycji z nowoczesnością, oraz szacunkiem do natury. Uczniowie tworząc wspólnie jedną ozdobę doświadczyli pojęcia współpracy, bo każdy z nich miał wpływ na finalny efekt pracy zespołowej. Warsztaty rozwinęły zdolności manualne i twórcze uczniów, ale również kulturowe dziedzictwo regionu, z którego pochodzą.
„Lekcje z Twórcą Ludowym” to nie tylko lekcja rękodzieła, ale także głęboka podróż w świat tradycji, ekologii i współpracy. To inspiracja do tworzenia i dbania o to, co naprawdę ważne: o naszą kulturę, środowisko i wspólne wartości.
Zrealizowano w ramach Programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Lekcje z Twórcą Ludowym” ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi