Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

Rękodzielnicze warsztaty w ramach projektu „Lekcje z Twórcą Ludowym”

Rękodzielnicze warsztaty w ramach projektu „Lekcje z Twórcą Ludowym”
Rozwój kreatywności, współpracy i kontakt z naturą to wartości, które są ważne dziś tak samo, jak były ważne dla pokoleń przed nami.
 
Pierwsza lekcja: papierowa bombka choinkowa
Na początek uczniowie podjęli wyzwanie stworzenia tradycyjnej, papierowej bombki choinkowej poprzez złożenie i sklejenie 60 kolorowych karteczek. Proces ten, stał się dla uczniów doskonałą okazją do ćwiczenia cierpliwości, precyzji i koncentracji. Wymagająca, ale efektowna ozdoba, którą można zawiesić na choince, tak bardzo spodobała się niektórym uczniom, że postanowili oni w domu wykonać kolejną taką bombkę.
 
Druga lekcja: ekologiczne stroiki bożonarodzeniowe
Kolejne zajęcia przeniosły uczniów w świat ekologicznych ozdób bożonarodzeniowych. Eko-stroiki to połączenie tradycji z troską o naszą planetę. Uczniowie nauczyli się, jak wykorzystywać naturalne materiały, takie jak gałązki iglaków, orzechy czy szyszki, do tworzenia pięknych i funkcjonalnych dekoracji. Dzięki tym zajęciom pogłębili swoją wiedzę o rękodziele, ale także zyskali świadomość, że można wykorzystać zasoby naturalne w sztuce użytkowej.
 
Trzecia lekcja: wspólne tworzenie podlaskiego pająka
Na zakończenie cyklu warsztatów młodzież z zapałem przystąpiła do zadania stworzenia tradycyjnego podlaskiego pająka – jednego z najbardziej charakterystycznych symboli naszego regionu. Ten wyjątkowy element ozdoby bożonarodzeniowej w dawnych wierzeniach symbolizował jedność i współpracę. Tworzenie pająka stało się okazją do rozwijania umiejętności rękodzielniczych, ale również doświadczeniem integracyjnym.
 
Zajęcia rękodzielnicze z projektu „Lekcje z Twórcą Ludowym” stały się dla uczniów czymś więcej niż tylko nauką tworzenia ozdób. Przede wszystkim uczniowie nauczyli się, jak ważne jest łączenie tradycji z nowoczesnością, oraz szacunkiem do natury. Uczniowie tworząc wspólnie jedną ozdobę doświadczyli pojęcia współpracy, bo każdy z nich miał wpływ na finalny efekt pracy zespołowej. Warsztaty rozwinęły zdolności manualne i twórcze uczniów, ale również kulturowe dziedzictwo regionu, z którego pochodzą.
 
„Lekcje z Twórcą Ludowym” to nie tylko lekcja rękodzieła, ale także głęboka podróż w świat tradycji, ekologii i współpracy. To inspiracja do tworzenia i dbania o to, co naprawdę ważne: o naszą kulturę, środowisko i wspólne wartości.
 
Zrealizowano w ramach Programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Lekcje z Twórcą Ludowym” ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 https://nikidw.edu.pl/?fbclid=IwY2xjawHrDr9leHRuA2FlbQIxMQABHTIttRzmUyNKrJzpTRJslzSUXUisMneZUZhYUQFwMMYFHlebWntlYIYpqw_aem_kYxdAJyh300W730bAz5Hxw
Data dodania: 2025-01-08 09:00:31
Data edycji: 2025-01-08 16:44:26
Ilość wyświetleń: 56

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Logo Facebook
Facebook